عصر یخبندان

به وبلاگ عصر یخبندان خوش آمدید

مانیتورهای LED

این‌روزها مانیتور‌های LCD تقریبا جایگزین مانیتور‌های CRT شده‌اند. البته تعجبی هم ندارد که با داشتن مزایایی نظیر اندازه مناسب، مصرف برق کمتر و مضرات چشمی کمتر، همگان این مانیتورها را ترجیح دهند.
اما LCD‌ها مشکلاتی هم دارند که این مشکلات بخصوص برای کاربران حرفه‌ای نظیر عکاسان دیجیتال ممکن است آنقدر حیاتی باشند که کماکان استفاده از مانیتورهای CRT را ترجیح دهند. مشکلاتی نظیر عدم تولید رنگ‌های دقیق و وسیع، روشنایی ناهمگن و مشکل بودن کالیبراسیون مانیتور.

اما اخیرا تکنولوژی جدید LED Backlight در تولید مانیتور باعث شده است که روزنه امیدی برای کاربران حرفه‌ای بوجود آید(+).

این مانیتورها دارای Gamut‌ بسیار وسیعتر، مصرف انرژی کمتر، امکان کالیبراسیون و نیز روشنایی یکنواخت هستند. یعنی دقیقا همان نقاط ضعف مانیتورهای LCD را رفع کرده اند. این سیستم حتی در برخی لپ‌تاپ‌ها هم استفاده شده است (+)
اما این مانیتورها یک نقطه ضعف عمده هم دارند و آنهم قیمتشان است. هر چند اخیرا این قیمتها روبه کاهش بوده‌اند اما هنوز پرداخت قیمتی بیش از 2000-3000 دلار، برای هر کسی امکان ندارد.

شرکتهای NEC و Eizo چند مدل از این مانیتور‌ها عرضه کرده‌اند مانند ColorEdge CG221 با قیمت حدود 4000 دلار و NEC Multisync 2180WG با قیمت 3000 دلار.

سامسونگ نیز با معرفی Samsung Syncmaster XL20 به این جمع پیوسته است (+) اما با یک مزیت مهم و آن هم قیمت مناسب حدود 1500 دلار در بازار جهانی است.

این مانیتور با استفاده از تکنولوژی LED Backlighting می‌تواند تقریبا به طور کامل رنگهای فضای Adobe RGB را تولید کند و حتی در برخی طیف‌ها از آن فراتر رود (+). و Gamut رنگی وسعیتری نسبت به پرینتر داشته باشد (+).
از دیگر مزایای این مانیتور زاویه دید مناسب، روشنایی یکنواخت و امکان تعویض سریع پروفایل رنگ است.

xl20_2.jpg


این مانیتور مجهز به هود و دستگاه کالیبراسیون Huey (+) است که امکان کالیبراسیون رنگ را فراهم می‌کند.


+   فرید حمیدی ; ٦:٥٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()  
 

امکان ردیابی مسیر ویروس های اینترنتی

سه محقق از دانشگاه کالیفرنیا واقع در برکلی و موسسه تکنولوژی جورجیا واقع در آتلانتا روش تازه ای را برای ردیابی مسیر ویروس های اینترنتی ابداع کرده اند که می تواند منشاء اولیه ی رها شدن ویروس در شبکه را مشخص کند. روز 20 مارس سال 2004 کرمی به نام Witty Worm ( کرم بذله گو ) موفق شد تنها در مدت 10 ثانیه پس از رها شدن در شبکه ی اینترنت ، 110 کامپیوتر مربوط به یک پایگاه نظامی آمریکا در اروپا را مورد حمله قرار داده، و از طریق این کامپیوتر ها در مدت 75 دقیقه، 12 هزار کامپیوتر مختلف را در سراسر جهان آلوده کند .

این سه نفر، روشی را برای ارزیابی نحوه ی توزیع و گسترش ویروس اینترنتی ابداع کرده اند که «تحلیل تلسکوپی» نام دارد. در این روش به بخش هایی از شبکه ی اینترنت توجه می شود که معمو لاً ترافیک زیادی درآن برقرار نیست ، اما براثر عبور ویروس ، برای یک لحظه به صورت جرقه وار روشن می شود.

آزادشدن ویروس در شبکه، نظیر درخشیدن یک جرقه در تاریکی یا ظهور یک ابر نواختر در پهنه ی کیهان و در فاصله ای بی نهایت دور از آسمان بی کران است .

درست همان گونه که اخترشناسان با گرداندن تلسکوپ خود در جهاتِ مختلف کیهان با این اختران نوظهور که برای مدت کوتاهی پرتوافشانی می کنند وسپس ناپدید می شوند ، برخورد می کنند ، افرادی نیز که وظیفه ی مقابله با تبهکارانِ اینترنتی را دارند، با بررسی بخش های مختلف شبکه به دنبال این جرقه های ناگهانی می گردند. به گفته ی محقق ارشد موسسه ی «سیمانتک» که در زمینه ی تولید نرم افزارهای ضد ویروس فعالیت دارد ، روش اخیر شیوه ی مفیدی برای ردیابی ویروس هاست، به ویژه زمانی که سایتِ خودِ محققان، هدف حمله ی این گونه ویروس ها قرارگیرد.

● اخطار پلیس در مورد سوء استفاده از اینترنت

پلیس شهر وینی پگِ کانادا برای چندمین بار به والدین کودکان هشدار داد تا به هنگام استفاده ی کودکان شان از اینترنت مراقب اعمال آنان باشند و براین مساله نظارت کافی داشته باشند. به گزارش دفتر اطلاع رسانی تحقیقات و توسعه ی ناجا ، این هشدار ها پس از چند مورد سوء استفاده ی اینترنتی از کودکان صورت می گیرد.

پلیس محلی به والدین توصیه کرده که برای جلوگیری از وقوع هر مشکلی برای فرزندان شان در حین استفاده از کامپیوتر و اینترنت اقدامات زیر را انجام دهند :

▪ آشنایی با کامپیوتر وگذراندن دوره های آموزشی در این زمینه و در صورت لزوم یادگیری برخی نکات از کودکان.

▪ صحبت با کودکان در مورد نحوه ی استفاده از کامپیوتر از سوی آنان و خطراتی که در هنگام ورود به اینترنت ممکن است آنان را تهدید کند.

▪ قراردادن کامپیوتر در محلی از منزل که فعالیت های کودک را به آسانی بتوان تحت نظر قرارداد .

▪ محدود کردن زمان استفاده ی کودکان از کامپیوتر در صورتی که وی از تماس های اجتماعی خود کاسته باشد.

▪ استفاده ی بیش از حد از کامپیوتر معمولاً نشانگر وجود یک مشکل است

▪ همراهی با کودکان در هنگام حضور آنان در گپ خانه های اینترنتی و بررسی نامه های الکترونی کودکان وحذف پیام های نامناسب.

▪ استفاده از نرم افزارهای فیلتر کننده برای جلوگیری از مشاهده ی محتویات نامناسب. چنین نرم افزارهایی هم چنین می توانند نشانی تمامی سایت هایی را که کودک به آن ها سرزده، ثبت کنند. البته هیچ یک از این نرم افزارها نمی توانند جایگزین همراهی والدین با کودکان شوند.

▪ جست وجوی گاه به گاه کلیه ی فایل هایی که از پسوندهای گرافیکی برخوردارند . مشاهده ی این فایل ها نشان می دهد که کودک در حین استفاده از اینترنت چه اقداماتی را انجام داده و چه چیزهایی را ذخیره کرده است.

● اخلال شرکت های شبکه ای در نظام اقتصادی کشور

با وجود سابقه ی فعالیت شرکت های شبکه ای خارجی مانند «پنتا گونا» و استمرار این فعالیت در قالب شعب داخلی ، این شرکت ها علی رغم ممنوعیت های شرعی و قانونی موجود برای فعالیت شان که موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور می شود، هنوز به اشکال مختلف به حیات شان ادامه می دهند.

در این رابطه و طی چند سال اخیر، شرکتهای شبکهای خارجی مانند «گلدکوئیست» ، «ای بی ال»، و ... با سوء استفاده از ناآگاهی مردم ، و به کارگیری روش های مبتنی بر روانشناسی و جامعه شناسی و اطلاع از وضعیت اقتصادی کشورمان ، سودهای کلانی را به جیب زده اند.

این قبیل شرکت ها و اعضای آن ها فعالیت های خود را در پناه بازاریابی شبکه ای توجیه نموده و معتقدند کسب سود بیشتر در سایه ی فعالیت و پشتکار اعضا مقدور خواهد بود و سعی دارند ضرر و زیان بیش از 90 درصد از اعضای خود را ناشی از تنبلی و سستی آن ها در انجام معاملاتِ محوله بدانند.

این در حالی است که در جلسات عضوگیری این شرکت ها کسب سود بیشتر به اعضاء القاء شده و از احتمال ضرر و زیان متقاضیان صحبتی به میان نمی آید. هرچند برخی از دست اندرکاران این شرکت ها ، این گونه فعالیت ها را برای توجیه اقدامات خود، مصداق تجارت الکترونیکی می دانند، اما به نظر اکثر کارشناسان اقتصادی داخلی و خارجی این گونه فعالیت ها نه تنها در راستای تجارت الکترونیکی نیست، که اخلال در این سیستم است.

آن چه که فعالیت شرکت های مذکور را غیر شرعی ، ناموجه و مصداق کلاه برداری ساخته ، سوء استفاده از ناآگاهی مردم و به کارگیری شیوه هایی است که در راستای تجارت الکترونیک نبوده و شرکت های مذکور با روش های خاص خود از این فرصت سوء استفاده کرده اند.

این روند موجب تصویب فوریت طرح ممنوعیت فعالیت شرکت های مذکور توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی شده و ضرورت اطلاع رسانی به مردم را گوشزد می نماید.

● سود و زیان خرید از اینترنت

خرید اینترنتی اگر با اعمال نظارت مرجعی رسمی انجام شود، می تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شود. البته این نوع خرید و فروش به دلیل تازگی در ایران مثل هر فعالیت ناشناخته ی دیگری دچار معضل کلاه برداری شده است. عده ای از کلاه برداران سودجو، اخیراً با ایجاد ففروشگاه مجازی در اینترنت به نام یک فروشنده ی اینترنتی اقدام به دریافت شماره حساب کاربرانِ خود، و در پی آن، دریافت وجه از حساب آن ها کرده اند.

این اقدام تا جایی پیش رفته است که بانک صادرات ایران نسبت به فعالیت شبکه های اینترنتی و غیر قانونی ارایه ی خدمات نوین بانکی هشدار داده است. این بانک طی اطلاعیه ای در سایت خبری خود اعلام کرده است:"از آن جا که برخی افراد سودجو با راه اندازی شبکه های اینترنتی غیر قانونی در قالب ارایه ی خدمات نوین بانکی اقدام به اخذ شماره ی حساب و رمز مشتریان کرده و از این طریق از حساب مشتریان، وجه برداشت می کنند، از اعلام کردنِ اطلاعات مربوط به حساب سپرده ی خود از جمله شماره ی حساب، شماره ی مشتری، شماره ی کارت و رمز عبور خودداری کنند."

این بانک، سایتی چونwww.aber-bank.com را غیر قانونی می داند، و فعالیت های آن را خارج از تایید بانک مرکزی و بانکِ صادرات ایران خوانده است.

● لوله کشی دیجیتال

خانه ی هوشمند، خانه ای است که در آن می توان با فشار دادن یک دکمه به کنترل کردن سیستم روشنایی، امنیتی، صوتی و تصویری منزل پرداخت. هدف اصلی از طراحی خانه ی هوشمند، استفاده از فن آوری مدرن در سیستم گرمایشی، روشنایی و امنیتی منازل است، به طوری که در آینده ی نزدیک می توان به سادگی تلفن را در دست گرفت و با گرفتن شماره ی یکی از شرکت های دیجیتالی از آن ها درخواست نمود تا لوله کشی دیجیتالی منزل تان را انجام دهند.

به این ترتیب می توانید دستگاه های مختلف منزل خود را به یک دیگر متصل کرده و صاحبِ یک خانه ی هوشمند شوید.

در حال حاضر بزرگ ترین مانع بر سر راه هوشمند کردن خانه ها، هزینه ی گزاف آن است. هم اکنون قیمت پایه ی یک لوله کشی دیجیتالی در انگلیس حدود 27 هزار پوند است که شهروندان عادی فعلاً از عهده ی پرداخت آن برنمی آیند.

+   فرید حمیدی ; ٦:٤٥ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٤ آذر ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()  
 

استفاده از کابل Cross برای ایجاد شبکه بین دو کامپیوتر

▪ برای انتقال اطلاعات خود بین دو کامپوتر از چه روشی استفاده می کنید ؟

استفاده از کابل Cross برای ایجاد شبکه بین دو کامپیوتر
استفاده از کابل Cross برای ایجاد شبکه بین دو کامپیوتر


▪ اطلاعات رو روی CD رایت میکنید ؟
▪ از حافظه های Flash برای جابجایی استفاده می کنید ؟
▪ اگر حجم اطلاعات زیاد باشه چطور ؟

 

راحت ترین راه و البته پر هزینه ترین راه استفاده از شبکه است .

در شبکه با share کردن فایل یا فولدر مورد نظر روی کامپیوتر مبدا ، به راحتی می توانیم در کامپیوتر مقصد فایل یا فولدر مورد نظر را از روی سرور ( یا کامپیوتر مبدا ) برداریم .
استفاده از شبکه برای دو کامپوتر از لحاظ اقتصاذی اصلا به صرفه نیست . اما راهی وجود دارد که می توان به وسیله آن و تنها با استفاده از چند متر کابل ناقابل دو کامپوتر را با هم شبکه کرد . و آن استفاده از کابل Cross است . که در اینجا نحوه تهیه و استفاده از آن را توضیح می دهیم .

نحوه تهیه کابل Cross ( برای کابل CAT۵ ) :

راحت ترین راه ممکن این است که آنرا از یکی از فروشگاه های فروش قطعات شبکه تهیه کنید !
راه دیگر این است که خودتان آن را بسازید . که در ذیل طریقه ساخت آن به طور مختصر امده است :
پس از تهیه کابل شبکه به متراژ مورد نیاز و تهیه جک RJ۴۵ ( جک کابل شبکه ) ، دو سر کابل را لخت می کنیم . حالا باید رنگها را به ترتیب استاندارد درست کنیم . یک طرف کابل را به طور عادی و به ترتیب :

▪ چپ به راست :

نارنجی- سفید ، نارنجی ، سبز- سفید ، آبی ، آبی- سفید ، سبز ، قهوه ای- سفید ، قهوه ای .
و اما سمت دیگر ، اگر سمت دیگر کابل را هم مانند بالا درست کنیم ، کابل درست شده ، یک کابل شبکه معمولی می باشد . برای اینکه کابل ، کابل Cross شود ، سمت دیگر آنرا به ترتیب زیر درست می کنیم :

▪ چپ به راست :

سبز- سفید ، سبز ، نارنجی- سفید ، آبی ، آبی- سفید ، نارنجی ، قهوه ای- سفید ، قهوه ای .

ایجاد شبکه بین دو کامپیوتر
ایجاد شبکه بین دو کامپیوتر


یعنی به عبارتی پین ۱ را به پین ۳ ، و پین ۲ را به پین۶ و بلعکس متصل می کنیم .

 

و هر دو سر کابل را اصطلاحا سوکت میزنیم .
حالا یک کابل Cross در اختیار داریم .
کار سخت افزاری تمام شد .

 استفاده :

نحوه استفاده از کابل Cross ، هیچ تفاوتی با کابل معمولی ندارد . مانند کابل های معمولی دو سر کابل را به کارتهای شبکه دو کامپوتر وصل می کنیم .
وقتی کامپوتر ها روشن شد ، تمام شرایط برای ایجاد شبکه بین این دو فراهم است ، پس از شبکه کردن دو کامپوتر با هم ، به راحتی می توانیم از مزایای شبکه استفاده و اطلاعات خود را انتقال دهیم .
طریقه شبکه کردن چند کامپوتر به طور کامل در مقاله ای جداگانه توضیح داده خواهد شد .
لازم به ذکر است که این کار در شبکه های سیمی فقط برای دو کامپوتر قابل اجراست ، ولی در شبکه های بی سیم ( Wireless ) ، تا چهار کامپوتر را می توان با این روش شبکه کرد . که در شبکه های بی سیم به این روش add-hock گفته می شود .

+   فرید حمیدی ; ٧:۳٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()  
 

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir