عصر یخبندان

به وبلاگ عصر یخبندان خوش آمدید

 

تلویزیون های پلاسما (Plasma TV) دارای تکنولوژی DNLe هستند که مخفف (Digital Natural Image Engine) می باشد. در حقیقت تکنولوژی منحصر به فرد و جدید DNLe، بدون در نظر گرفتن سیگنال ورودی آنالوگ یا دیجیتال و یا نوع دستگاه، می تواند تصویر را در مایکرو پروسسورهای خود پردازش و بهترین کیفیت را ارائه دهد. این تلویزیون ها، هر چند از جهاتی، اشتراکاتی نسبت به مانیتورهای LCD دارند، اما از جهاتی دیگر، دارای چندین ویژگی و برتری هستند که عبارتند از:

1- شفافیت و روشنایی بالا: یکی از اختلافات اساسی بین تلویزیون و مانیتور، تفاوت در روشنایی لامپ می باشد. حرکت و تغییرات تصویر در تلویزیون، به صورت تغییرات سریع تصاویر سیاه و روشن می باشد، ولی در این گونه از تلویزیون ها با طراحی خاصی که دارند، شدت روشنایی تا حد زیادی بالاتر رفته به طوری که تصاویر بسیار واضح تر و روشن تر به نظر می رسند.

2- ضریب کنتراست فوق العاده: ضریب کنتراست، به مقیاس تفاوت بین روشنی و تاریکی رنگ ها گفته می شود و هر چه ضریب کنتراست بالاتر باشد، تفاوت بین سفیدی و سیاهی بیشتر می شود و رنگ ها به رنگ های اصلی نزدیک تر می شود. و به همین دلیل وضوح تصویر در این تلویزیون ها، بهتر از نوع LCD است.

زاویه دید اغلب نمایشگرهای LCD، جهت استفاده در قالب مانیتور کامپیوتر طراحی شده اند. بنابراین حداکثر زاویه دید عمودی، فاصله بین سر تا مانیتور، و از جهت افقی، فاصله یک دست تا مانیتور می باشد. ولی در مورد یک تلویزیون پلاسما این موضوع به طور کلی متفاوت است و بیننده در فواصل دورتری صفحه نمایش را نگاه می کند، که در این گونه تلویزیون ها این موضوع محاسبه شده و زاویه دید عمودی و افقی در تمام جهات 170 درجه می باشد.

ضمنا ویژگی های مشترک و برتر سیستم های پلاسما و LCD عبارتند از:

1. بدون الکتریسیته ساکن: یکی از دلایل تجمع گرد و غبار روی تلویزیون های معمولی و مانیتور های CRT (نمایشگر های لامپی)، وجود الکتریسیته ساکن می باشد که گرد و غبار را به سوی خود جذب می کند. ولی در تلویزیون های پلاسما و مانیتور های LCD که فاقد الکتریسیته ساکن می باشند، هیچگونه گرد و غباری جذب دستگاه نمی شود.

2. بدون تشعشع مضر: همه ما در معرض امواج الکترومگنتیک که از تمام لوازم الکتریکی ساطع می شوند هستیم. اما تلویزیون های پلاسما و مانیتورهای LCD بدون هیچ گونه تشعشع مضری می باشند که از این جهت می توان با خیال آسوده از آنها استفاده نمود.

3. مصرف برق کمتر: مصرف برق تلویزیون های پلاسما و مانیتورهای LCD در مقایسه با انواع لامپی، بسیار کمتر می باشد. به طوری که در حالت Standby ، به مقدار نصف، و در حالت روشن دو سوم تلویزیون های معمولی برق مصرف می کنند.

4. اسکن پیشرفته: در تلویزیون های پلاسما و مانیتورهایLCD ، تعداد پیکسل ها افزایش یافته و از طرفی با دوبله نمودن خطوط، تصویر صاف و بهتری خلق می شود و ضمنا تمام اعماق فوق، در مایکرو پروسسورهای دیجیتالی آنالیز شده و سپس پخش می شوند، که در نتیجه تصویری بدون هیچ گونه لرزش یا Flicker به نظر بیننده می رسد.

ضمنا تکنولوژِی پلاسما و LCD معایبی هم دارند که از جمله آن، می توان برخی از مواقع به تداخلات رنگی و به اصطلاح تار شدن و سایه زدن لبه های تصاویر و اشیاء اشاره کرد (بخصوص پس از چند ساعت متوالی روشن بودن چنین سیستم هایی/ در واقع برخی مواقع تصاویر تقریبا به صورت دوتایی در لبه های اشیاء دیده می شوند) که کمابیش با توجه به میزان مرغوبیت و تکنولوژی بکار رفته در ساخت مدل های مختلف و مارک های گوناگون در برخی مارک ها، این موضوع بسیار نامحسوس بوده و در برخی دیگر کاملا محسوس می باشد، که از جمله عیوب اصلی این فناوری محسوب می شود و در واقع در کنار مزیت های غیر قابل انکار و تحسین آمیز، به عنوان یکی از نقائص تلقی شده که امید می رود با پیشرفت فناوری، به سرعت و در آینده نزدیک رفع شوند.

+   فرید حمیدی ; ٧:۳۸ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٩ مهر ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()  
 

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir