عصر یخبندان

به وبلاگ عصر یخبندان خوش آمدید

 

تنها مدتی از رو نمایی مایکروسافت از جدید ترین نسخه از ویندوز با نام Windows 7 نگذشته که بار دیگر همه ی نگاه ها به سمت ویندوز و نسخه ی جدید آن معطوف شد. تا پیش از این مایکروسافت به شدت در مورد ویندوز 7 مخفی کاری می کرد. هرچند که تصاویری از برخی نرم افزارهای تغییر یافته سیستم عامل جدید منتشر شده بود. اما بالاخره مشخص شد سیستم عامل جدید جزو عمده ترین تغییرات ویندوز از زمان روی کار آمدن ویندوز 95 بوده است.
اولین ویژگی که برای بسیاری از کاربران بسیار مهم می باشد معماری زیر بنایی ویندوز 7 می باشد که دیگر مانند ویستا مجبور به جستجو جهت درایور های مخصوص و مشکلات عدم نصب نرم افزار ها و ... وجود نخواهند داشت و به گفته مایکروسافت این مشکلات در این نسخه از ویندوز حل شده است!
در این نسخه از ویندوز شرکت مایکروسافت با تحلیل هایی که از کاربران خود به عمل آورد سعی نمود ویندوز7 را بهینه نماید که این بهینه سازی در محیط کاربری و سایر قسمت های این نسخه از ویندوز ارائه شده است.

به چهار دلیل بعد از آمدن ویندوز 7، دلیل زیادی برای زنده ماندن ویستا وجود نخواهد داشت:

- اگر نرم افزاری روی ویستا اجرا شود بدون مشکل روی ویندوز 7 هم اجرا می شود.
- اگر کامپیوتری قادر است سیستم عامل ویستا را اجرا کند می تواند ویندوز 7 را هم اجرا کند، بلکه سریع تر از ویستا، این یعنی عدم نیاز به سخت افزار قوی تر جهت اجرای ویندوز 7
- مصرف باطری در ویندوز 7 بهینه است. بنابراین طول عمر باطری لپ تاپ ها با ویندوز 7 بیشتر از ویستا خواهد بود.
- ویندوز 7 از همان نخستین روز ارائه، در مقایسه با ویستای سرویس پک 1 قابل اطمینان تر خواهد بود.

یک تغییر عمده این سیستم عامل نوار ابزار (Taskbar) آن است. نوار ابزار ویندوز 7 با تلقی رایج ما از نوار ابزار (که از ویندوز 95 تا به حال دیده ایم) تفاوتی به اندازه یک دنیا دارد. متون توضیحی روی دکمه ها به تاریخ پیوسته اند و جای خود را به ایکون های بزرگ داده اند.
نحوه چینش ایکون ها بالاخره تغییر کرده است، دیگر اجرای یک برنامه باعث به هم ریختن ترتیب و نحوه قرار گیری ایکون هایتان در نوار ابزار نمی شود. هم اکنون برای باز کردن پنجره ها از درون نوار ابزار می توانید به صورت 2 مرحله ای عمل کنید، ابتدا موس را بر روی ایکون آن پنجره قرار دهید تا پیش نمایش کوچکی از آن را مشاهده کنید و سپس با کلیک بر روی این پیش نمایش وارد صفحه مورد نظر شوید. کلیک راست بر روی ایکون ها یک رابط کاربری جدید را در اختیار شما قرار می دهد که مایکروسافت آن را "Jump Lists" می نامد.
 

لیست پرش، دسترسی سریع کاربر به امکانات برنامه را ممکن می سازد. برنامه هایی که دارای منوی Recently Used هستند (لیستی از نام فایل هایی که اخیرا توسط برنامه باز شده اند)، این امکان به شکل خودکار به لیست پرش آنها اضافه می گردد. همچنین رابط کاربری خاصی در نظر گرفته شده که این امکان را فراهم می آورد که برخی امکانات را به لیست پرش برنامه ها اضافه کنیم. مثلا امکان کنترل شیوه پخش در Media Player را به لیست پرش آن اضافه می کند.

«نگاه انداختن» به دسکتاپ خیلی مهم است. به خاطر اینکه در ویندوز 7 دسکتاپ جایی است که گجت ها در آن زندگی می کنند. این روزها برخی از لپ تاپ استفاده می کنند و در یک لپ تاپ با آن نمایشگر کوچک دیگر جایی برای ساید بار که در ویندوز ویستا تعبیه شده بود باقی نمی ماند. بنابراین این گونه شد که در ویندوز هفت کل دسکتاپ به گجت ها اختصاص یافت. حالا وقتی هم که تعداد زیادی پنجره روی دسکتاپ باز است، با یک نگاه کوچک میتوانید از وضعیت روی دسکتاپ مطلع شوید.

بخش مهم دیگری از رابط کاربری ویندوز جدید، جستجوگر (Explorer) آن است. ویندوز 7 مفهوم جدیدی به نام کتابخانه ها (Libraries) را مورد استفاده قرار داده است. این امکان باعث می گردد که ما به نوع بخصوصی از فایل هایمان بدون توجه به محل قرار گیری آنها در هارد درایو، و تنها بر اساس نوع و پسوند آنها دسترسی داشته باشیم.
رابط کاربری جدید نشان دهنده حرکت شجاعانه شرکت مایکروسافت است. این رابط کاربری جدید برخی مفاهیم را که کاربران ویندوز بیش از 13 سال است با آن سرو کار دارند کنار می گذارد و کاربران را با امکانات جدید و مهیجی آشنا می کند. هر چند ممکن است زیربنا و باطن ویندوز 7 نسبت به پدران و اجداد خود تغییر چندانی نکرده باشد، اما این ظاهر تغییر یافته می تواند نشانگر تولد نسل جدید و تکامل یافته ای از سیستم عامل ها باشد. 

یکی دیگر از مهمترین بهبودهای ویندوز 7 ، امکان Peeking (نگاه انداختن زیرچشمی و سطحی) پنجره ها است. انتقال به یک پنجره به شکل سریع و سطحی برای خواندن برخی مطالب داخل آن بدون ورود کامل به آن پنچره می تواند بسیار کاربردی و باعث صرفه جویی در وقت باشد. برای ساده تر کردن این کار، با حرکت دادن موس بر روی نوار ابزار پیش نمایش تمامی پنجره ها را می توان دید و پنجره ای که موس را بر روی پیش نمایش آن می برید می تواند به شکل یک صفحه شیشه ای دیده شود. سپس با کنار بردن موس تمامی این صفحات پیش نمایش محو می گردند. همانگونه که شما از امکان «نگاه انداختن» در پنجره های مختلف استفاده می کنید، می توانید از آن برای دیدن دسکتاپ هم استفاده کنید.

مدیریت پنجره ها هم دست خوش تغییراتی شده است. دانستن این مطلب که اکثر مردم عادت دارند که تنها از یک یا دو پنجره به طور همزمان استفاده کنند باعث شده که ویندوز 7 پنجره ها را سریعتر و ساده تر ساماندهی کند. اگر یک پنجره را به بالای صفحه نمایش بکشید (Dragging)، آن پنجره خود به خود در حالت Maximize قرار می گیرد؛ اگر پنجره ای را به سمت چپ و یا راست بکشید، به صورت خودکار تغییر اندازه می دهد و تنها 50 درصد صفحه نمایش را اشغال می کند. با این فناوری، دو پنجره را به راحتی می توان در محل مورد نظر جا داد؛ به شکلی که سریعا در کنار هم قرار گرفته و لبه های آنها بر هم مماس شود. سپس به راحتی نقل و انتقالات بین دو پنجره را انجام داد.

ماکروسافت بدلیل هسته سنگین ویندوز ویستا در نظر ندارد این سیستم‌عامل را بسمت نوت‌بوک‌های فوق سبک و Netbook ها هدایت نماید بلکه این شرکت برای این دسته از تجهیزات، ویندوز 7 که از هسته بسیار سبک‌تر و کوچک‌تری برخوردار است، را کاندید نموده است. سیستم‌عاملی که بگفته این شرکت قادرخواهد بود تا بر روی نت‌بوک‌هایی با درایو SSD و حجمی به کوچکی 16GB براحتی و بدون هیچگونه مشکلی اجرا شود.
«نت‌بوک‌هایی با درایو SSD و با حجم 16GB خواهند توانست سیستم‌عامل بعدی مایکروسافت یعنی Windows 7 را براحتی اجرا کنند.» که این خبر هم اخیرا توسط مایکروسافت اعلام شد.
Leon Braginski مدیر ارشد برنامه‌نویسی مایکروسافت در جریان سخنرانی که در «کنفرانس مهندسی سخت‌افزار ویندوز» انجام داد اشاره کرد که هسته این سیستم‌عامل به همراه فایل‌های کمکی شامل فایل‌های restore، Log points، فایل‌های Hibernation و فایل‌های موقتی حداکثر به 8GB فضا احتیاج داشته و بر روی درایوهایی با ظرفیت 16GB به میزان 8GB دیگر فضای خالی در اختیار کاربر خواهد بود.
وی سپس افزود: «حجم کلی ویندوز 7 از ویستا کمتر است و به این ترتیب یک درایو با اندازه 16GB برای داشتن یک تجربه دلنشین از کار با Windows 7 کاملاً کافی خواهد بود.»
اولین نمونه از Netbookها سال گذشته توسط شرکت Asus و با نام Eee PC 701 وارد بازار گردید.
این دستگاه دارای یک درایو از نوع SSD و با ظرفیت 4GB بود.

شرکت Asus در این Netbook از سیستم ‌عامل لینوکس استفاده نمود زیرا حجم درایو آن برای نصب و اجرای ویستا کافی نبوده و از سویی مایکروسافت حاضر نشد تا مجوز استفاده از ویندوز XP را در دستگاه‌های جدید به سازندگان سیستم بدهد.
بعد از آن و همزمان با گسترش بازار این دستگاه‌ها و ورود شرکت‌های دیگر با مدل‌های متنوع، مایکروسافت از تصمیم خود مبنی بر کنار گذاردن XP منصرف گردید و بدین ترتیب در چندین مدل از Netbookها شاهد حضور XP بودیم.
همزمان با این اتفاق و ضمن اینکه تولیدکنندگان در برخی از Netbookها از درایوهای استاندارد استفاده نمودند،
مایکروسافت تغییراتی را بر روی نسخه ویژه‌ای از XP صورت داد تا امکان استفاده از این سیستم‌عامل در درایو‌های SSD با ظرفیت‌های پائین‌تر (حتی 2GB) میسر شود.
مایکروسافت از ایجاد تغییر در ویندوز ویستا با هدف استفاده از آن در دستگاه‌های Netbook منصرف شد زیرا این سیستم‌عامل به منابع بسیار زیادی احتیاج دارد و با این حساب بنظر می‌رسد برای دیدن حداکثر ظرفیت و کارائی دستگاه‌های Netbook باید منتظر انتشار نسخه اصلی Windows 7 بمانیم.
گارتنر پیش‌بینی می‌کند قیمت درایوهای SSD تا سال 2010 تا پنجاه درصد قیمت‌های فعلی کاهش یابد و دقیقا این همان تاریخی است که مایکروسافت برای انتشار نسخه اصلی Windows 7 تعیین نموده است.

 

+   فرید حمیدی ; ۸:٤٩ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢ مهر ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()  
 

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir