عصر یخبندان

به وبلاگ عصر یخبندان خوش آمدید

نمایشگر یا مانیتور

مانیتورها دیرتر از دیگر اجزای اصلی کامپیوتر از رده خارج می‌شوند و طولانی‌ترین سرویس را به شما می‌دهند. شما با خیال راحت می‌توانید روی این جزء از کامپیوترتان سرمایه‌گذاری کرده و پس از گذشت بیش از ۵ سال هنوز آن را قابل استفاده بیابید در حالی که هنوز از دور خارج نشده است. صفحه نمایشگر مسطح که متداولترین تکنولوژی بکار رفته در آن تکنولوژی LCD می‌باشد وارد بازار شده ‌است. اما نگران نباشید زیرا به علت قیمت بالا هنوز قادر به تسخیر بازار نمی‌باشد، لذا شما نیازی به تعویض مانیتورتان با ندارید.
وجه مشترک مانیتورهای CRT و LCD آنست که مقدار و نوع استفاده‌هایی که از آنها می‌شود فاکتور مهمی در تعیین عمر مفیدشان است.
پیکسل‌های صفحه نمایش با گذشت زمان بر اثر بمباران الکترون در CRT و فوتون‌ها در LCDهای ماتریس فعال فرسوده می‌شوند.پس از فرسوده شدن پیکسل‌ها حتی وقتی مانیتور خاموش است شما سایه‌ای از تصویر را بر صفحه نمایش مشاهده می‌کنید که به این پدیده Burn-in می‌گویند.
البته مانتیورهای LCD کمتر در معرض این نوع خرابی هستند، اما این به مفهوم مصون بودن کامل آنها نمی‌باشد. LCDها دچار مشکل دیگری می‌شوند. گاهی اوقات بعضی از پیکسل‌های صفحه نمایش LCD خراب می‌شوند، به طوری که حساسیت خود را نسبت به نور از دست می‌دهند و همیشه به رنگ سفید دیده می‌شوند (این پیکسل‌ها وقتی مانیتور روشن است به رنگ سفید دیده می‌شوند و وقتی مانیتور خاموش است شما چیزی را روی صفحه نمایش مشاهده نمی‌کنید). مانیتورهای LCD از نوع Active-matrix از یک لامپ استفاده می‌کنند. این لامپ فلورسنت می‌تواند ۱۵۰۰۰ ساعت کار کند که معادل با ۲۰ ماه کار مداوم است. وقتی لامپ ضعیف شود و یا بسوزد، می‌توانید با تعویض لامپ، مشکل مانیتور را حل کنید. شما می‌توانید اقداماتی را جهت افزایش عمر مفید مانیتور خود اجرا کنید.
اول و مهمتر از همه این که اگر برای زمان نسبتاً طولانی قصد استفاده از کامپیوتر را ندارید، مانیتور را خاموش کنید، مثل وقتی که محل کار خود را تا روز بعد ترک می‌کنید دوم این که با استفاده از پیچ تنظیم درخشندگیِ صفحه نمایش، میزان درخشندگی را کاهش دهید. زیرا درخشندگی بیشتر به مفهوم جریان بالاتر است و این کار از عمر مفید لامپ فلورسنت مانتیور LCD می‌کاهد. سوم، حتماً یک محافظت کننده‌ی صفحه نمایش استفاده کنید این مسأله از پدیده Burn -in که در قبل توضیح داده شد، حتی در مانیتورهای LCD جلوگیری می‌کند.
چهارم، میزان نوساناتی که مانیتور احتمال دارد در موقع کار داشته باشد را به حداقل برسانید، این نکته را بخصوص در مورد مانیتورهای کامپیوترهای کتابی مورد توجه قرار دهید. پنجم، امروزه پیکسل‌های از بین رفته به عنوان ملاکی برای تعیین میزان عمر LCD ها بکارمی‌روند. دقت کنید کارخانه‌ای که مانیتور را از آن می‌خرید در صورت بروز مشکل، سیاست‌های مناسبی برای جایگزین کردن مانیتور ارایه داده باشد. (مثلاً در مورد مانیتور LCD وجود ۲-۳ پیکسل از کار افتاده (نقاط سفید) به مفهوم از رده خارج بودن آن مانیتور است) و بالاخره صفحه نمایش را با ماده‌ای غیر آمونیاکی و غیر الکلی پاک کنید شما می‌توانید به جای آن که شیشه پاک‌کن را مستقیماً روی صفحه نمایش بریزید، محلول را بر روی دستمال گردگیری پاشیده، سپس صفحه نمایش را پاک کنید.

+   فرید حمیدی ; ۸:٤٤ ‎ق.ظ ; شنبه ٤ مهر ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()  
 

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir